בצלמו

ENG

 אפליה של שומרי שבת בקבלה לעבודה

מוישי גולדברג, אב לשבעה ילדים ותושב בית שמש, כמו כל אזרחי ישראל נתקל בכתבות ובסיפורים על הקריסה בנמל התעופה בן גוריון ועל המחסור המיידי בלמעלה מאלף עובדים. הוא הגיש בקשה להתקבל לעבודה, אך בשלב המיונים נמסר לו שהוא אינו יכול להתקבל אליה, כי  הוא שומר שבת. אעפ"י שגולדברג הבטיח לעבוד במשמרות כפולות ובלילות, כולל ביום שישי ובמוצאי שבת, נמסר לו שזו החלטה מ"גבוה" שאין  לקבל לעבודה בנתב"ג אנשים שומרי שבת.  

גולדברג פנה אלינו וסיפר לנו שהוא ועוד חברים רבים אינם יכולים למצוא עבודה במדינת ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית, רק מאחר שהם שומרי שבת. מדובר בעבירה על החוק האוסר אפליה בקבלה לעבודה על רקע דת, מגדר ולאום, והחוק אף מדגיש את האיסור של אי קבלה לעבודה על רקע  שמירת שבת באופן ספציפי כאפליה האסורה על פי חוק. אנחנו ב"בצלמו" מייד סייענו לו בייצוג משפטי ותקשורתי. הסיפור הזה הגיע להרבה כלי תקשורת מגזריים וארציים: התכנית הכל כלול של ערוץ 13, אתר דה מרקר , גלובס ועוד. פנינו לנציבות שוויון זכויות בעבודה והפעלנו חברי כנסת,  אך בנתב"ג סרבו לקבל לעבודה את מוישי.
לא ויתרנו להם והגשנו תביעה של  140,000 שקל נגד רשות שדות התעופה. מיד לאחר הגשת התביעה נבהלו בנתב"ג וזימנו את מוישי לריאיון. אנחנו כמובן ממשיכים בתביעה כי הסיפור הוא לא מוישי אלא כל אדם במדינת ישראל שרוצה גם לשמור שבת וגם לעבוד ולפרנס את משפחתו בכבוד.
זה לא המקרה היחיד שבו אנו נתקלים שאנשים שבסך הכול רוצים לשמור שבת אינם מתקבלים לעבודה. אנחנו מלווים מקרים נוספים ונותנים ייצוג וסיוע משפטי לכל מי שפונה אלינו בנדון. נוסף על כך, אנו מנהלים מאבק משפטי לאסור פרסום "מודעות דרושים" שבהן נכתב התנאי המפלה: "דרושים עובדים לעבודה כולל בסופי שבוע וחגים".
השבוע גם קבעה נציבת  שיוויון הזדמנויות בעבודה בעקבות פנייתנו שגם גוף שעובד בשבת חייב למנוע ככל הניתן אפליית עובדים שומרי שבת.
אנחנו לא ננוח ולא נשקוט! לא ייתכן שבמדינת ישראל, מדינת היהודים, אדם ששומר שבת לא יוכל לעבוד בחברה ממשלתית, כמו רשות שדות התעופה.
אם גם אתם או מישהו מבני משפחתכם הופלה בקבלה לעבודה על רקע שמירת שבת פנו אלינו, סודיות מובטחת.

כתבות נוספות בקטגוריה

המפגינים קראו לנטפליקס להפיק סרט שישקף את המציאות של מעשי הטבח שביצעו הערבים ב-1948 ולא שקרים ועלילות דם. הם אף התריעו שעלילות הדם בנטפליקס מגבירות את האנטישמיות ומסכנת את ביטחונם של יהודים בכל העולם. בשבועות האחרונים אלפי אנשים ביטלו את המנוי בנטפליקס בעקבות העלאת הסרט. המפגינים התכוונו למסור להנהלת נטפליקס עצומה חתומה בידי מעל 30,000 איש מ-99 מדינות שדורשים להסיר את הסרט האנטישמי "פארחה" אך הנהלת נטפליקס סירבה לאפשר את מסירת העצומה.

מאבק נגד הסרט הסרט הירדני "פארחה" של נטפליקס

המפגינים קראו לנטפליקס להפיק סרט שישקף את המציאות של מעשי הטבח שביצעו הערבים ב-1948 ולא שקרים ועלילות דם. הם אף התריעו שעלילות הדם בנטפליקס מגבירות את האנטישמיות ומסכנת את ביטחונם של יהודים בכל העולם. בשבועות האחרונים אלפי אנשים ביטלו את המנוי בנטפליקס בעקבות העלאת הסרט.

המפגינים התכוונו למסור להנהלת נטפליקס עצומה חתומה בידי מעל 30,000 איש מ-99 מדינות שדורשים להסיר את הסרט האנטישמי "פארחה" אך הנהלת נטפליקס סירבה לאפשר את מסירת העצומה.

קרא עוד »

השלט של תיאטרון הטרור, אלמידאן בחיפה הוסר

השלט הענק שעמד בכניסה למקום שהיה בעבר "תיאטרון אלמידאן" בחיפה, שנסגר לאחר שהתגלו בעמותת תיאטרון אלמידאן ליקויים, הוסר בעקבות דרישת עיריית חיפה.

כזכור, מדובר בתיאטרון בחיפה שהעלה בין השאר את ההצגה השנויה במחלוקת "הזמן המקביל" על בסיס כתביו של המחבל וליד דקה, רוצחו של החייל משה תמם הי"ד.

בעקבות העלאת ההצגה הוביל ארגון "בצלמו" מאבק לסגירתו. מירי רגב, שרת התרבות דאז, החליטה לשלול תקצוב מהתיאטרון, אולם לאחר שהוגשה עתירה בנושא הושבו התקציבים לידי התיאטרון.

למרות השבת התקציבים חדל התיאטרון לפעול בהתאם לדרישות לקבלת תקציב, והפחית באורח ניכר את פעולתו. לאחר שהתיאטרון לא עמד גם בהסכמים שנחתמו בינו לבין משרד התרבות הוחלט לשלול ממנו את התקציבים, החלטה שזכתה לאישורו של בג"ץ לבסוף.

לאחר שהתגלו ליקויים, כאמור, בהתנהלות עמותת תיאטרון אלמידאן, הודיע רשם העמותות על פירוק העמותהומכירת נכסי התיאטרון.

עוד באותו נושא:
גוף ממשלתי מכיר במדינת 'פלסטין'
גליקמן: "האידיאולוגיה של החרדים זה כסף"
אונ' תל אביב תארח פרופ' שנפגש עם נסראללה
העמותה שציירה דיוקן מחבלים – תיסגר
כעת, בעקבות דרישת עיריית חיפה מבעלי המבנה בו שכן התיאטרון, הוסר השלט ובכך נסתם הגולל על התיאטרון שהעלה הצגה על בסיס כתביו של מחבל רוצח.

תיאטרון אלמידאןמסך מלא
תיאטרון אלמידאן
צילום: בצלמו
שי גליק מנכ"ל בצלמו שהוביל את המאבק לסגירת התיאטרון מסר: "אני מברך על סגירת הגולל של תיאטרון אלמידאן. משך שנים רבות עמד השלט של תיאטרון הטרור וכיער את העיר. אני מודה למחלקת שילוט ופרסום בעיריית חיפה שנענתה לפנייתי. ידע כל אזרח במדינה יש דין ויש דיין ותיאטרון שפוגע באזרחי ישראל וחיילי צה"ל ילך באופן פיזי בסוף לפח האשפה של ההיסטוריה. נמשיך להילחם נגד תרבות הטרור".

קרא עוד »