בצלמו

ENG
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 אפליה של שומרי שבת בקבלה לעבודה

מוישי גולדברג, אב לשבעה ילדים ותושב בית שמש, כמו כל אזרחי ישראל נתקל בכתבות ובסיפורים על הקריסה בנמל התעופה בן גוריון ועל המחסור המיידי בלמעלה מאלף עובדים. הוא הגיש בקשה להתקבל לעבודה, אך בשלב המיונים נמסר לו שהוא אינו יכול להתקבל אליה, כי  הוא שומר שבת. אעפ"י שגולדברג הבטיח לעבוד במשמרות כפולות ובלילות, כולל ביום שישי ובמוצאי שבת, נמסר לו שזו החלטה מ"גבוה" שאין  לקבל לעבודה בנתב"ג אנשים שומרי שבת.  

גולדברג פנה אלינו וסיפר לנו שהוא ועוד חברים רבים אינם יכולים למצוא עבודה במדינת ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית, רק מאחר שהם שומרי שבת. מדובר בעבירה על החוק האוסר אפליה בקבלה לעבודה על רקע דת, מגדר ולאום, והחוק אף מדגיש את האיסור של אי קבלה לעבודה על רקע  שמירת שבת באופן ספציפי כאפליה האסורה על פי חוק. אנחנו ב"בצלמו" מייד סייענו לו בייצוג משפטי ותקשורתי. הסיפור הזה הגיע להרבה כלי תקשורת מגזריים וארציים: התכנית הכל כלול של ערוץ 13, אתר דה מרקר , גלובס ועוד. פנינו לנציבות שוויון זכויות בעבודה והפעלנו חברי כנסת,  אך בנתב"ג סרבו לקבל לעבודה את מוישי.
לא ויתרנו להם והגשנו תביעה של  140,000 שקל נגד רשות שדות התעופה. מיד לאחר הגשת התביעה נבהלו בנתב"ג וזימנו את מוישי לריאיון. אנחנו כמובן ממשיכים בתביעה כי הסיפור הוא לא מוישי אלא כל אדם במדינת ישראל שרוצה גם לשמור שבת וגם לעבוד ולפרנס את משפחתו בכבוד.
זה לא המקרה היחיד שבו אנו נתקלים שאנשים שבסך הכול רוצים לשמור שבת אינם מתקבלים לעבודה. אנחנו מלווים מקרים נוספים ונותנים ייצוג וסיוע משפטי לכל מי שפונה אלינו בנדון. נוסף על כך, אנו מנהלים מאבק משפטי לאסור פרסום "מודעות דרושים" שבהן נכתב התנאי המפלה: "דרושים עובדים לעבודה כולל בסופי שבוע וחגים".
השבוע גם קבעה נציבת  שיוויון הזדמנויות בעבודה בעקבות פנייתנו שגם גוף שעובד בשבת חייב למנוע ככל הניתן אפליית עובדים שומרי שבת.
אנחנו לא ננוח ולא נשקוט! לא ייתכן שבמדינת ישראל, מדינת היהודים, אדם ששומר שבת לא יוכל לעבוד בחברה ממשלתית, כמו רשות שדות התעופה.
אם גם אתם או מישהו מבני משפחתכם הופלה בקבלה לעבודה על רקע שמירת שבת פנו אלינו, סודיות מובטחת.

כתבות נוספות בקטגוריה

תקנון

על מנת לאפשר סליקה בנייד אנו כותבים תקנון. המדיניות היא בהתאם לחוק הגנת הצרכן וכל מה שכתוב בחוק הגנת הצרכן מחייב אותנו.

קרא עוד »