בצלמו

ENG

הזכות להורים טבעיים

כל ילד נולד לשני הורים וזכאי לדעת מי הם.

בעשורים האחרונים התפתחו טכנולוגיות הולדה חדשות שמאפשרות ללדת ילדים באמצעים חדשים ומחודשים.

תרומת זרע.

תרומת ביצית.

פונדקאות.

בכל טכנולוגיה חדשה יש ברכה גדולה אך יכולה להיות גם סכנה שתוביל לדברים לא טובים.

אנו בארגון בצלמו סבורים כי כל ילד זכאי לאבא ואמא טבעיים וגם כאשר יש קושי ובעיות שגורמים לשימוש בטכנולוגיות החדשות יש לתת לילד את המידע על אביו ואימו הטבעיים.

מידע זה חשוב עבור הזהות שלו. מונע נישואי אחים וקרובים. ומאפשר מידע רפואי מציל חיים.

כיוון שהמדינה מסתירה את המידע מהילדים הגשנו מספר עתירות בנושא לבג"ץ בהם דרשנו התייחסות לזכויות הילדים שקולם טרם נשמע בבתי המשפט שתמיד שומעים את הדורשים להיות הורים אך לא שומעים את הילדים.

בפסק דין הראשון שמופיע למטה הצלחנו לגרום לכך שבית המשפט יורה למדינה לפתוח את המאגר הארצי של רישום תרומות הזרע כך שתצתמצם האפשרות של נישואי אח ואחות. מאגר רישום זה עדיין לא מונע לחלוטין את האפשרות של נישואי אחים וחמור מכך גם אם יש אח ואחות (שיש להם אב משותף) שמבקשים להינשא ומבקשים לוודא שהם לא אח ואחות אין אף גורם במדינת ישראל שיוכל לבדוק עבורם האם הם אכן אחים לאב משותף.

בפסק דין השני הצלחנו לגרום לבית המשפט להורות למדינה להקים את מאגר הרישום של תרומות הביצית. מדובר במאגר שהחוק מחייב להקימו כחלק מחוק תרומת ביצית. והחוק עצמו מקדיש למאגר מספר פרקים.

לצערנו הרב למרות פסק הדין שמחייב את הקמת המאגר המדינה עד היום מפקירה את ילדי תרומת הביצית ולא הקימה את המאגר כך שגם כאן אח יכול להתחתן עם אחותו ואין אף גורם במדינת ישראל שדרכו בני הזוג יוכלו לבדוק האם הם אחים לאם משותפת.